czwartek, 25 stycznia 2018

#5 Niepiękny tekst o takim pięknym roku

Ok, jestem. Miałem postanowienie noworoczne — więcej tutaj pisać. Nie wyszło. No ale... Pomyślałem, że jeszcze podejmę ostatnią, desperacką próbę. Nie robiłem żadnej selekcji, ot wszedłem na portal ARCANA i tam od razu trafiłem na słowo do narodu od prof. Andrzeja Nowaka. W tekście tym mowa jest o tym, jak piękny był miniony rok, laurka taka, rzeczywistość widziana przez różowe okulary. Tego, że to będzie laurka, mogłem się domyślić przed lekturą, spodziewałem się jednak, że w tak krótkim, a do tego niezwykle patriotycznym i na nie mniej patriotycznej stronie opublikowanym tekście błędów będzie niewiele, innymi słowy, że zrobię wpis w 10 minut i cześć. No dobrze, żartuję, owszem, spodziewałem się, ale tylko ze względu na jego rozmiary. I moje oczekiwania się nie spełniły. Jak na to patrzę, to się pytam sam siebie, czemu ja to sobie robię.


 1. Przecinek jest zbędny, w zasadzie nie zbędny, tylko błędny, można bowiem założyć, że polityka solidarnościowa może mieć różne oblicza i może być realizowana przez różne opcje polityczne, jeśli nie obecnie, to na przestrzeni lat, więc tego, że jest realizowana właśnie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, nie można traktować tylko jako dopowiedzenia, lecz jako część definiującą, jak najbardziej istotną.
 2. Poważnie jest w obiegu takie określenie jak „filozofia reform” czy to tylko kolejny przykład okolicznościowego użycia słowa „filozofia” w nieodpowiednim kontekście? Filozofia firmy, filozofia reform, filozofia obierania jajka... No tak, brzmi mądrze. I lat 90., nie 90-tych — w tym przykładzie kropka po liczbie i tak musi się pojawić, bo to koniec zdania. Ale gdyby było to w środku zdania, to też.
 3. Brak kropki nad „z” — „że”.
 4. Te diabelne przecinki w szeregach przydawkowych. Jeśli ma być tutaj przecinek, to znaczy, że i „drugi”, i „kluczowy” stanowią określenie „aspektu”, a drugie określenie w jakimś stopniu powiela znaczenie pierwszego. To wszystko sugeruje, że ten pierwszy aspekt kluczowy nie był, a więc, że to jest jakaś swoista cecha drugiego aspektu. Jak się domyślam, nie taki był zamysł. Wyrażeniem określanym powinien być „kluczowy aspekt” – wówczas będziemy mieli: „pierwszy kluczowy aspekt” i „drugi kluczowy aspekt”. Bez przecinka między „drugi” i „kluczowy”. 
 5. Po „patriotyzmu” zdanie podrzędne powinno zostać zamknięte przecinkiem.
 6. Skoro nazwiska nie są już często odmieniane, to czemu by nie zrezygnować z odmiany nazw geograficznych? Chociaż tutaj to chyba literówka (powinno być: Półwyspie Helskim). Chyba.
 7. To nie błąd. Zaznaczyłem jednak, bo zasadniczo nazwy wydarzeń historycznych piszemy od małej litery. No ale w przypadku powstania warszawskiego ładunek uczuciowy usprawiedliwia użycie wielkiej litery.
 8. Po „tym” powinien znaleźć się przecinek, ponieważ wprowadzone jest zdanie podrzędne. I po „mnie” tak samo.
 9. Tutaj to samo. Przecinek po „zrozumiemy”.
 10. Jeśli słowo jest obce, można rozważyć kursywę, chociaż fakt faktem, poddaje się polskiej fleksji.
 11.  „Decyzja (...) o wstrzymanie” czy raczej „decyzja (...) o wstrzymaniu”? Właściwym połączeniem jest raczej to drugie. To pociąga oczywiście również konieczność zamiany „chwilowe” na „chwilowym”.
 12. Brak przecinka przed dopowiedzeniem wprowadzonym przez „ale”.
 13. Opiniotwórczy — ale co? Mam wrażenie, że tutaj zabrakło jakiegoś wyrazu.
 14. Zaraz, zaraz — forma „osłabi” sugeruje, że coś się ma stać, że się stanie, a sens zdania jest taki, że nie, że jest tylko co najwyżej nadzieja czegoś. Nadzieja wyrugowania państw narodowych z procesu demokratycznego i osłabienia ducha obywatelskiego?
 15. „Bowiem” nie stawia się od razu po przecinku, powinno być umiejscowione na dalszej pozycji, tutaj na przykład po „jest”.
 16. Rozpoczęcie od „ani” sugeruje, że będziemy mieli do czynienia z konstrukcją „ani..., ani...”, ale profesor porzucił po chwili ten zamysł i mamy dziwną konstrukcję: „ani..., ale chyba nawet”, a wystarczyłoby: „ani..., ani chyba nawet...”.
Autor tekst: prof. Andrzej Nowak
Liczba znaków (ze spacjami): 4643
Liczba błędów: 16

Źródło:  http://www.portal.arcana.pl/Prof-nowak-podsumowuje-2017-rok-wlasciciele-iii-rp-nareszcie-odsuwani-od-wladzy,4517.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz