wtorek, 13 lutego 2018

#6 Nie aż tak krwawo

Tym razem tekst ze znanego, lubianego i cenionego przez wszystkich portalu, którego nazwy nie wymienię, ale do którego i tak wstawię odnośnik niżej, bo „wklejki” mogą być nieczytelne. Artykuł, a właściwie artykulik, bo jego rozmiary nie pozwalają go raczej określić tym pierwszym mianem, traktuje o tzw. teorii krwi, popularnej w azjatyckich krajach, ale już nie tak bardzo na Zachodzie, wedle której typ krwi odpowiada określonemu zestawowi cech charakteru. Autorka, świadoma braku dowodów na prawdziwość tej teorii, nie stara się nas na siłę do niej przekonać, ale pewnie i tak wielu osobom idea porządkowania trudnej materii za pomocą badania krwi wyda się niezwykle kusząca. Błędy — tych nie było tak wiele.

  1. Brak przecinka przed „jak” wprowadzającym zdanie podrzędne.
  2. Niepotrzebny łącznik.
  3. Po „randkę” należy zamknąć przecinkiem zdanie podrzędne.
  4. Z którą.
  5. Brak przecinka przed „czy” wprowadzającym zdanie podrzędne.
  6. Część imiesłowowa („szukając miłości”) nie została oddzielona przecinkiem od reszty zdania.
  7. Usterka stylistyczna co najwyżej. Lepiej „trudno” niż „ciężko”, ale tekst ma na tyle luźną formę, że spokojnie może to zostać.
  8. Tutaj źle wyszło. Określenie „firmie” zapowiada, że zaraz padnie jej nazwa, tymczasem pojawiają się mylące małe litery. Według mnie powinno być: (...) w firmie Laboratoria Medyczne Diagnostyka.
  9. Lepiej: potwierdzenie wpływu (...). Tym bardziej że po chwili znowu pojawia się przyimek „na”.
  10. W polskich tekstach powinno się używać cudzysłowów przecinkowych, ale być może to jakiś wymóg portalu, któremu autorka musiała się podporządkować. 
Autor: Katarzyna Michalik
Liczba znaków (ze spacjami): 3306
Liczba błędów: 8—9

Źródło: http://bliss.natemat.pl/229427,czy-to-prawda-ze-grupa-krwi-wplywa-na-cechy-osobowosci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz